Kdy refinancovat svůj stávající hypoteční úvěr?

Refinancování stávajícího hypotečního úvěru je poměrně nová služba, kterou však každoročně využívá tisíce Čechů. Pokud jste stále na rozpacích, zda předčasně splatit svůj sávající úvěr a přejít k jiné bance, dáme vám několik užitečných rad, které vás přesvědčí.

Úroková sazba se každým rokem mění s ohledem na aktuální ekonomickou situaci v České republice. Zdánlivě výhodně sjednaný úvěr, tak může za pár let působit jako krajně nevýhodný. Není tomu tak dávno, kdy se dlužník musel s touto skutečností smířit a i nadále splácet ten samý dluh za podmínek nastavených konkrétní bankou. S pomocí refinancování hypotéky však dlužník může získat výrazně výhodnější podmínky úvěru. Jak tedy svůj stávající hypoteční úvěr správně refinancovat, aby podmínky byly co nejvýhodnější?

přesýpací hodiny

Správný čas pro refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je ve zkratce splacení aktuálního úvěru úvěrem novým, který je však sjednán za výrazně výhodnějších podmínek pro dlužníka. Z toho je jasné, že na refinancování je správný čas ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne výrazně výhodnější úrokovou sazbu nebo atraktivnější podmínky úvěru.

závazná smlouva

V současnosti je možné stávající hypoteční úvěr splatit kdykoliv. Ovšem výhodnější je počkat na dobu před koncem fixace. Několik měsíců před koncem fixačního období vy vás měl aktuální věřitel obeznámit s nově nastavenými podmínkami na další fixní období, pokud jste s nimi srozuměni a vyhovují vám, pokračujete dál ve splácení úvěru. Pokud je ale nová nabídka v rozporu s vašimi představami, je ideální čas porozhlédnout se jinde.

V případě, kdy se rozhodnete hypoteční úvěr splatit předčasně, je potřeba počítat se smluvními sankcemi, které si každý poskytovatel nastavuje individuálně. V některých případech jsou v řádech stovek korun, jinde tisíců. V době fixace však žádná banka nemá oprávněný po vás poplatky za předčasné splacení vymáhat.