Ubytování Lednice na Moravě využijte k výletům na kole podél Dyje


Na Jižní Moravu lidé cestují hlavně kvůli vinařským produktům. Je tu množství vinných sklípků a možností ochutnat zdejší speciality. Vyplatí se však využít přírodního bohatství a čerpat tu energii i jinak. Třeba v sedle horského či trekového kola na rovinatých cyklostezkách, s nimiž si poradí i malé děti.

zámek Lednice

Nejkrásnější cyklistické trasy Jižní Moravy

Značených cyklistických tras je v České republice několik tisíc. Každá z nich směřuje převážně k místům, která patří k těm turisticky atraktivním. Cykloturistika se také řadí k nejoblíbenějším sportovním aktivitám, a to jak ve všedních dnech či o víkendech, tak i na dovolené.

K těm nejzajímavějším trasám se řadí všechny, které směřují podél vodních toků. Je to z několika důvodů: Tím prvním je ionizovaný vzduch, který se v okolí tekoucích vod vyskytuje za každého počasí a v každém ročním období. Podél řek je také velmi mnoho krásných přírodních zákoutí, remízků, luk, tůní a rybníčků, hnízdí tu vodní ptactvo, potkáte tu spíše lidi poklidné, jako jsou rybáři nebo maminky s kočárky.

údolí řeky Dyje

A posledním důvodem obliby cyklotras podél řek je nenáročný terén, který zpravidla vede z kopce, podél přirozeného sklonu říčního toku.

Máte-li namířeno na Břeclavsko, a zajištěné ubytování Lednice na Moravě nedaleko zámku Lednice, v úrodném vinařském kraji, kromě Lednicko-valtického areálu a Pálavy si nenechte ujít putování na kole podél Dyje.

Trasu lze naplánovat podle času a fyzické kondice buď zkrácenou z Pasohlávek, anebo delší, vypravenou z centra Znojma. Původní říční koryto výrazně meandruje, je na mnoha místech obklopeno zachovalým lužním porostem a u Novosedel začíná vzdutí novomlýnské přehradní nádrže. Cyklotrasa č. 5174 vede podél přehrady do Dolních Věstonic, lemuje úpatí Pálavy a kolem obce Bulhary směřuje korytem Staré Dyje k zámku Lednice. Jízdu lze protáhnout až k Břeclavi, anebo k soutoku s Moravou poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem.