Proč se dává podložka pod bazén

Mnoho lidí miluje ponořit se v létě do chladivé, svěží vody. Avšak zdaleka ne každému se chce mačkat s ostatními na veřejných koupalištích. I to je důvod, proč prakticky na každé větší zahradě, a je jedno, jestli u rodinného domu či chaty nebo chalupy, najdeme bazén.

Ovšem jak každý zjistí, postavit jej není nic snadného. Zvláště pokud chcete zapuštěný typ, který je nejen nejpohodlnější, ale také nejběžnější. I když si vše objednáte a necháte dovézt, stejně vás čeká spousta práce, než bude plně funkční.

bazen4

V první řadě je potřeba vykopat jámu o dostatečných rozměrech. Už to není snadný úkol, a při větším objemu bude nejspíš nutné využít těžkou techniku. Naštěstí přesné rozměry bazénu známe již předem, takže víme, jak velkou jámu je potřeba vykopat.

Tu pak musíme uhladit, aby nikde nebyly hrbolky. Následně se tam položí podložka pod bazén. Obvykle se jedná o geotextilii. A zde přicházíme k zásadní otázce: je tato podložka skutečně nutná? Přeci jen, moc nám nepomůže.

Abychom si mohli odpovědět, je potřeba se nejprve zamyslet, jaký má vlastně účel. Tím hlavním je pak ochrana fólie bazénu před prorůstáním kořenů. Je totiž vyrobena takovým způsobem, aby zabránila prorůstání jak travin, tak i nejrůznějších kořenů a kořínku. Ty by totiž mohly stěnu snadno propíchnout. A to by rozhodně nebylo dobré.

bazen2

Ovšem to není její jediný úkol. Podobně má zabránit tomu, aby se na fólii tvořící stěnu dostala zvířata, žijící pod zemi, a poničila ji. Jde zde zejména o myši a jiné hlodavce, nebo například krtky.

Asi není třeba říkat, že toto vše značně zvyšuje životnost bazénu, což je rozhodně něco, co je velmi vítané. Bez ní by totiž jeho stěny byly poškozeny mnohem, mnohem dřív. A jistě byste nechtěli jednou ráno přijít a zjistit, že vámi napuštěná voda vytéká. A právě tohle je způsob, jak se tomu můžeme vyhnout.