Ochrana zraku

Ale jistě, namítnete, každý, když brousí nebo svařuje, tak si dá brýle. Jenže i v tomto se mýlíte. Každý rozhodně ne. A zánět spojivek je pak to nejmenší zlo, které může nastat.

Oční lékaři by mohli vyprávět o neopatrných lidech, kterým ani ne milimetrová štěpinka nadobro zničila zrak. A to jen proto, že si ty ochranné brýle nedali. Ale my zde nebudeme řešit pracovní ochranu, ale ochranu všeobecnou, když jdeme jen tak do lesa, nebo někam na hory či k vodě.

dívka s brýlemi

Pokud si myslíte, že zde si přece oči chránit netřeba, tak jste na omylu. Sluníčko dokáže být totiž pěkně zákeřné. Mimo toho že umí svým zářením dodat vitamín D, který je potřebný pro kosti, může nám také dodávat záření škodlivé. Tomu se říká všeobecně UV záření a dělí se na další tři druhy. Nebudeme je zde nějak do detailu rozebírat, zabralo by to příliš místa, a tak jen stručně řekněme, že dva z nich nám mohou poškodit kůži, ale také třeba rty nebo zrak. Třetí záření nás nemusí zajímat, i když je smrtelně nebezpečné. Atmosféra s ozónem se s ním umí vypořádat.

Umí se vypořádat i s předchozíma dvěma, ale jen částečně. Takže proti nim si musíme pomáhat i sami.

sluneční brýle

My se zaměříme speciálně na zrak. Ten si musíme chránit brýlemi s patřičným UV filtrem, který však musí také skutečně mít. Některé brýle mají na sobě visačku, kde je uvedeno, že filtr mají, ale nemusí to být pravda. A to je hodně zákeřné. Proto je lépe kupovat jen u osvědčených prodejců a od osvědčených výrobců. Brýle za padesát korun z tržiště většinou kvalitní filtry nemají, třeba že to o sobě na visačce statečně tvrdí. Takže zde raději ne.

Raději si vyberte na webu, který vám za chvíli doporučím. Zde najdete sluneční brýle pánské i dámské. Ani děti nejsou ochuzeny o svou ochranu očí a v pohodě jim to zde můžete zakoupit. Stačí si jen v klidu sednout někde doma a vybírat podle svého přání. Oči vám budou vděčné.