Kdo by nechtěl peníze?

Kdo někdy poznal peníze a to, co nám tyto nabízejí, ten už se jich zřejmě nikdy nezatouží zříci. Kdo někdy nějaké peníze měl a utrácel, ten už sotva někdy zatouží po tom, aby žádné peníze neměl a nemohl si tak už nikdy nic koupit.

Peníze mají tedy nesporný význam v životě každého z nás. A všichni je chceme mít, pochopitelně v co největším množství. A i když jich máme dost, vesměs jich dost nemáme a chceme jich ještě víc. I kdybychom už vážně nevěděli, za co je utratit, budeme je syslit dál, protože jeden nikdy neví, kdy se nám tyto mohou hodit.

cizí mince

Kvůli penězům podnikáme my lidé ledacos. Počínáme si legálně i nezákonně, jenom abychom k nim přišli, děláme kvůli nim to, co je chvályhodné, stejně jako třeba i něco krajně zavrženíhodného.

Protože peníze jsou život. S penězi máme vždy jistotu, že si za ně pořídíme to, co potřebujeme, že nám nebude nikdy nic zásadního scházet. Nakupujeme za ně důležité věci i naprosté zbytečnosti, utrácíme je za nejrůznější služby nebo si je třeba spoříme, abychom je měli i někdy, kdy z nějakého důvodu možná přijdeme o dostatečné příjmy.

australské mince

Peníze jsou tedy skvělé. I když vlastně nejsou zase až tak dokonalé, jak rovněž všichni víme. Protože jsou takové finance provázeny i nejednou komplikací, která nám nemusí být ani trochu příjemná. Někdy nám dělá vrásky na čele nebo nás přímo dohání k šílenství inflace, která nám požírá reálnou hodnotu našich úspor, někdy nás může poškodit i devalvace měny nebo rovnou měnová reforma, někdy nás trápí investice, které nám nevyšly…

Prostě mají finanční prostředky svá plus i mínus. A tak je máme i nemáme rádi. Ale to nemění nic na tom, že o získávání dostatku peněz usilujeme. Že se nikdy nechceme ocitnout v situaci, kdy by nám nějaké ty peníze scházely. Protože ten, kdo má málo nebo kdo dokonce nemá nic, nevede slastný život.