Jaký typ schodiště je nejpoužívanější?

Existují věci, které se staly tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky nevěnujeme pozornost, přestože je používáme každý den. Více si jich všimneme pouze tehdy, pokud je s nimi něco špatně. A to může být někdy nebezpečné.

Příkladem takové věci jsou schodiště. Snad každý z nás po něm chodí denně. Za celý svůj život jsme překonávání schodů tak zvyklí, že pohyb po nich máme pevně vtištěný do svalové paměti a nemusíme na něj ani myslet.

schodiste2

Ovšem i když to víme všichni, jen málokdo si uvědomuje, že schodišť existuje větší množství druhů. Některá jsou používána s mírnými obměnami prakticky od úsvitu dějin dodnes, jiná jsou moderní vynález, a jiná naopak zapadla.

Příkladem té poslední kategorie mohou být točitá schodiště KMK Design. Původně jsme je mohli najít především v hradech a podobných stavbách, kde měla usnadňovat obráncům práci. Útočníci totiž museli šermovat levou rukou, zatímco obránci pravou. A vzhledem k tomu, že tehdy, stejně jako dnes, byla většina lidí praváci, je jasné, že obránci měli výhodu.

Ta ovšem pominula s příchodem střelných zbraní a se změnou systému boje. A vzhledem k tomu, že po točitých schodech je těžší chodit, prakticky se od něj upustilo. Dnes je najdete prakticky jen tam, kde je nutné ušetřit co nejvíce prostoru, avšak ani to není pravidlem.

schodiste3

Jezdící schody, jinak zvané eskalátory, jsou pak jiným typem. Zde je kladem hlavní důraz na pohodlí a na to, abychom se přitom nemuseli hýbat. Stačí stát, schodiště samo nás odveze. Výhodné, ne? Problémem může pro někoho být nastupování či vystupování, které může, zvláště u rychlejšího typu, být někdy poněkud náročnější.

Zdaleka nejpoužívanější je však to klasické. Najdeme je v každém domě. A není divu. Má standardizované rozměry, alespoň co se výšky a hloubky týče. Také počet schodů na schodišti je přesně daný.

Ať už je však vámi preferované jakékoliv, jistě nelze popřít jeho užitečnost. Koneckonců, bez něj bychom mohli stavět jen přízemní domy. A to by nebylo příliš vhodné.