Potkan je milé domácí zvířátko

Mnoho lidí chová doma křečka nebo morče, ale měli by problém dotknout se například potkana. A přitom patří také do rodiny hlodavců. Jen prostě ti potkani mají horší pověst.
o   Přitom se jedná o ideálního domácího mazlíčka, který vyniká svou inteligencí a čistotností.
Chovatelé, kteří se tomuto zvířátku nevyhýbají, mají většinou doma takzvaného laboratorního barevného potkana. Je to vyšlechtěný původní divoký druh, který byl už před sto lety domestikován a používán k různým pokusům. Těm už naštěstí téměř odzvonilo, a tak se potkan stává čím dál více jen domácím mazlíčkem.
·        Jejich chov se podařil dokonce v patnácti barevných variantách.
·        Můžete tak doma mít dokonce i albína anebo malého siamského potkana.
Tento sympatický hlodavec je skvělým společníkem zejména pro děti. Je to zvířátko přítulné, zvědavé a velmi přátelské. Do jeho teritoria je vhodné umístit například rozbitý květináč, kterému chybí kus dna. Je to dokonalá skrýš, kterou si vaše zvířátko okamžitě zamiluje. Uvítá i věci, po kterých se dá šplhat a lézt.
hnědý potkan

Pokud by byl sám, byl by smutný

Nevýhodou potkanů je jejich nízký průměrný věk. Dožívají se necelých dvou až tří let. Je to možná způsobeno i pokusy, které byly prováděny na jeho předcích. Pokud uvažujete o chovu potkana, pak je zapotřebí, aby nebyl ve svém domově sám. Doporučuje se alespoň pár. Ale nejlepší je mít celou skupinu.
potkan v domečku
o   Jestliže se děsíte přemnožení (právem), pak není problém mít jen samé holky nebo jen samé kluky.
o   O jejich snášenlivost se v žádném případě nemusíte obávat.
o   Jsou velice sociální a brzy si na sebe všichni zvyknou.
·         U samečků sice může čas od času dojít k nějakému tomu souboji, ale jedná se vždy o neškodné škádlení.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – potkana nikdy nesmíte chytat a zvedat za kůži na hřbetě nebo dokonce za ocásek. Mohli byste ho nepříjemně zranit.