Kam po základce?

Je nejvyšší čas se rozhodnout, kam se deváťáci vydají po základce. Kam se mají přihlásit, když ještě nemají ani sami stoprocentně jasno? A jak vybrat tu správnou střední školu?
·         Nejprve je vhodné, aby rodiče nebo sami děti sehnali co nejvíce informací o všech možných vzdělávacích možnostech, které by mohly připadat v úvahu. Nabídka může být i širší, rozhodování by to mohlo jen usnadnit. Podle dostupných informací se dnes dá docela dobře poznat kvalita školy.
·         Dalším krokem je řádné nastudování všech podstatných informací. Důležité jsou podmínky přijímacího řízení, způsob výuky a její rozsah, vybavení školy, zázemí, mimoškolní aktivity, atd.

·         Dále si ujasněte, zda má dítě nadání i zájem o studium na střední škole, nebo zda raději zvolíte učiliště. Někomu vyhovuje ležet hodiny v učebnicích, někomu jde učení samo, a jiní budou raději, když jim zvolíte vhodné řemeslo. Měli byste upřednostňovat zájem i nadání dítěte.
·         Vhodné je také zohlednit dostupnost školy. Někomu dojíždění nevadí, jiný by byl raději blízko domova, už třeba jen z důvodu mimoškolních aktivit. Pokud je vámi vybraná škola hodně daleko, dá se vzdálenost řešit ubytováním na internátě.

OBORY BEZ MATURITY
Pokud se vaše dítě necítí na maturitu, měli byste raději volit nějaké střední odborné učiliště. Vhodné je pro ty, kterým učení moc nejde, ale mají šikovné ruce. Po absolvování tří let získají výuční list, díky němuž snadno najdou práci.
Obory: číšník, kadeřnice, prodavačka, švadlena, truhlář, elektrikář, automechanik, atd.

OBORY S MATURITOU
1.       Na střední škole je již učení náročnější. Existují odborné školy s maturitou, kde se děti učí řemeslu, a zároveň získají maturitu, která je dnes skoro nezbytnou nutností. Střední odborná škola je zaměřena na konkrétní obor.
2.       Gymnázium – je určené pro žáky, kterým učení nedělá potíže, a už teď vědí, že by chtěli jít na vysokou školu, zároveň však nemají tušení, jaký obor si právě teď vybrat. Ovšem bez vysoké školy se bude jen s gymnáziem těžko hledat práce.
3.       Lyceum – zde získáte vzdělání a zároveň maturitu. Je to ovšem bez praxe, proto je vhodné následné studium na vysoké škole.