Jak vypadají letošní vánoční nákupy?

Vánoce se pomalu blíží a to už si začíná uvědomovat čím dál více lidí, kteří už začínají nakupovat vánoční dárky. Víte však, co letos patří do “in“ dárků, jak Češi letos nakupují a kam se za nákupy jezdí?
vánoční nákupy
Preferován je nákup online
E-shopy jsou spokojeny a mnou si ruce na neobvyklé, rekordní tržby, které mají letos dle odborníků nastat, protože 3 ze 4 lidí mají v plánu aspoň jeden dárek zakoupit právě online (1/5 Čechů dokonce bude nakupovat jen v e-shopech). Na těchto číslech je rok co rok vidět, že se Češi stávají více otevření nakupování na internetu, protože toto procento stále roste a do budoucna se i s růstem počítá. Stoupá i výše peněžní částky, kterou lidé za nákupy v e-shopech utratí.

Tyto nákupy jsou populární hlavně mezi mladší generací, přesto starší lidé nezaostávají a každým rokem se “zlepšují“. Dobírka je stále oblíbenější způsob platby, což je vysvětlováno hlavně nedůvěrou k obchodům, které vyžadují platby online pomocí účtu nebo kreditky, což potvrzuje i fakt, že až 25% lidí má nějakou špatnou zkušenost s nakupováním online.

Na nákupy jedině do Polska a Německa
Na nákupy do Polska jezdí zejména lidé bydlící na hranicích s Polskem, kde se momentálně ještě nakupuje spíše jídlo, ale dle obchodníků by po prvním adventu měli Češi začít nakupovat více věcí související s Vánocemi – různé dárky (oblečení, obuv, hračky…) nebo např. i ozdoby.

Do Německa tradičně jezdí mnoho Čechů, ale zpravidla “první vlna“ přichází až s vánočními trhy. Oblíbené jsou zejména příhraniční města, jakou jsou např. Drážďany, kde se nakupuje převážně oblečení (a jezdí se sem na již zmíněné trhy).
vánoční figurky
Co se nakupuje?
Asi nikoho nepřekvapí, že nejpopulárnějším vánočním dárkem je stále elektronika všeho druhu. Možná někoho spíš překvapí to, že mobily a tablety nejsou tak populární jako např. drony či kvadrokoptéry. Mezi “méně“ finančně náročnými jsou oblíbené permanentky do fitness center, různé poukázky (ať už do obchodů nebo i na masáže), předplatné (časopisy, vstupenky do divadel apod.) či adrenalinové a sportovní zážitky.

Nejenom pro děti je letos hitem retro hračky – ty se totiž ve velkém kupují i dospělým, ať už jako vtipný dáreček nebo nostalgická vzpomínka na dětství (nejpopulárnější jsou dřevěné hračky a věci z dob socialismu a 90. let). Stejně jako každý rok, tak u dětí je jedna z nejprodávanějších hraček stále Lego.